O metodě


Kraniosakrální biodynamika je jemná, neinvazivní, bodyworková terapie. Její základ spočívá v jemném vztahovém doteku a vytvoření bezpečného pole pro terapeutický proces.

Kraniosakrální ošetření působí na celou řadu obtíží fyzického i psychického rázu, pomáhá nastolit harmonii v celku tělo-mysl-duše. Výborně reguluje přetížený nervový systém, ulevuje obtížím pohybového systému, je podpůrná při práci s traumaty, s obtížemi po úrazech a operacích. Jedná se o celostní neinvazivní přístup, který se v průběhu 20. století vyvinul z lékařské osteopatie. Některé země (Rakousko, Švýcarsko) metodu uznávají  jako komplementární terapii a je hrazena ze systému zdravotní péče, u nás získává stále větší popularitu.


Proč kraniosakrální terapie?

Po ošetření většinou vnímáme hluboké uvolnění, zlepšuje se spánek a schopnost odpočívat. Pociťujeme větší spojení sami se sebou, kontakt se svými potřebami, respekt vůči svému tělu, nadhled v každodenních situacích. Ošetření nastartuje léčebný proces, který působí delší dobu po samotném setkání.

Dlouhodobější kontakt s kraniosakrální terapií pomáhá nastolit trvalejší propojení mezi naším tělem, myslí a duší a pomáhá k trvalému spojení s místem klidu uvnitř. 

Ošetření probíhá v oblečení vleže na lehátku; dotek je velmi jemný, vnímavý a naslouchající. V případě fyzického omezení je možné ošetření provádět i v sedě.


Proč je to potřeba?

Někdy se přirozené působení zdraví a proudění vitality a životní energie může narušit, oslabit nebo zablokovat. Děje se to zpravidla v náročných situacích jako jsou chronické nemoci, úrazy, dlouhodobé stresy, emocionální traumata a celková vyčerpanost. Organismus reaguje stažením a vznikem ohnisek napětí na různých úrovních. My to většinou na sobě vnímáme jako bolest, ztuhnutí, silnou únavu, zaznamenáme omezení funkce jednotlivých orgánů, nebo narušení zdravých pohybových vzorců. Ošetření podporuje rozpuštění vzorců napětí a obnovuje plynutí tekutin a energií.

Pro koho je tento přístup vhodný?

Kraniosakrální terapie je vhodná v jakémkoliv věku a pro širokou škálu klientů. Vzhledem k její jemnosti a integrujícímu působení je možné ji doporučit už pro práci s miminky po porodu. Je vhodná pro těhotné ženy (jako příprava ženy a miminka k porodu); je možné pracovat s dětmi, dospívajícími, dospělými i seniory. Může být velmi vhodnou podporující praxí pro umírající.


Je vhodná při:

  • Integraci traumat, porodních vzorců a zranění

  • Integraci náročných zkušeností (např. změněných stavů vědomí, krizí, životních změn)

  • Tělesných i psychických bolestech, napětí, úzkostech, chronické únavě

  • Přetížení nervového systému
  • Autoimunitních onemocněních

  • Dlouhodobém stresu, stavech psychického a fyzického vyhoření

  • Emocionálním přetížení

  • V těhotenství jako příprava na porod, pro poporodní péči, s adaptací miminka a problémech při kojení

  • Rekonvalescenci (po operacích, nemocích)

  • Psychospirituální krizi, existenční krizi, jako podpora při životních změnách

  • Pro posílení pocitu jednoty, pro spojení s vnitřním klidem